Mazak VCN – kup sprawdzoną maszynę używaną
Mazak VCN to seria pionowych centrów obróbczych Yamazaki Mazak. Stół przemieszcza się w osiach X i Y, głowica wrzecionowa w osi Z, a wrzeciono przyjmuje oprawki narzędziowe wielkości 40 lub HSK-A63. Seria sięga od kompaktowego VCN-430A ze stołem 900 × 430 mm po VCN-700 ze stołem 1 500 × 700 mm. Pokrywa tym samym klasyczną obróbkę frezarską płyt, korpusów i elementów form.
Które VCN są aktualnie w sprzedaży, widać na liście poniżej. Każdą z nich sprawdzili i udokumentowali nasi własni technicy. Transport i uruchomienie organizujemy kompleksowo.
Które Mazak VCN są obecnie dostępne?
Brak odpowiedniej Mazak VCN? Powiedz nam, czego szukasz – skontaktujemy się, gdy tylko pasująca maszyna będzie dostępna.
Dokumentacja techniczna serii Mazak VCN
Dokumenty producenta Mazak. Dla konkretnej maszyny używanej wiążąca jest jej własna karta katalogowa.
Co otrzymują Państwo, kupując VCN u nas
Każdą maszynę sprawdzają i dokumentują nasi właśni technicy, zanim trafi do sprzedaży. Skup, transport, ustawienie, uruchomienie, konserwacja i finansowanie idą potem przez jeden adres.
Skup maszyn Mazak VCN
Kupimy Państwa używaną Mazak VCN uczciwie i szybko.
Konserwacja i naprawy
Certyfikowani technicy od sterowań Fanuc i komponentów specyficznych dla Mazak.
Transport i uruchomienie
Fachowy demontaż, transport i uruchomienie wraz z przeszkoleniem u klienta.
Finansowanie i leasing
Elastyczne opcje finansowania zakupu maszyny Mazak — możliwy również najem z opcją wykupu.
Zapytanie o maszynę Mazak VCN
Szukają Państwo konkretnego modelu z tej serii? Znajdziemy go dla Państwa.
Technika i warianty VCN
Rodzaj konstrukcji
Producent
Rodzina sterowań
Kinematyka
Sprzedane maszyny
Czym VCN różni się od zwykłego pionowego centrum obróbczego?
VCN to koń pociągowy Mazak wśród centrów pionowych. Konstrukcja to stojak w układzie C: stół wykonuje ruchy X i Y, głowica wrzecionowa — ruch Z. Dla obecnej generacji Mazak podaje śruby kulowe z chłodzeniem rdzenia oraz kompensację odkształceń termicznych (Thermal Shield). Szybki posuw wynosi 42 m/min we wszystkich trzech osiach.
Wrzeciono jest dobrane do wielkości maszyny. W VCN-430A i VCN-530C standardem jest 12 000 obr./min przy mocy 18,5 kW w trybie pracy 5-minutowej. W VCN-500, VCN-600 i VCN-700 jest to 15 000 obr./min i 22 kW. Jako opcję Mazak wymienia tam wrzeciono 18 000 obr./min o mocy 30 kW i momencie 120 Nm.
Magazyn narzędzi mieści seryjnie 30 pozycji, a dla VCN-430A i VCN-530C katalog podaje opcjonalnie 40 pozycji. Oprawka narzędziowa to wielkość 40 (SK/BT 40) lub HSK-A63.
Jakie są wielkości maszyn i co oznaczają 430A, 530C, 700 oraz HS?
Liczba w nazwie oznacza wielkość maszyny, litera po niej — wariant wykonania w obrębie tej wielkości. HS oznacza wykonanie z wrzecionem wysokoobrotowym, dla którego Mazak podaje 18 000 obr./min. Wymiary stołów i przesuwy w osi X według Mazak zestawiono w tabeli w dalszej części strony.
Starsze maszyny tej samej serii noszą nazwę VC NEXUS, na przykład VC NEXUS 410A-II lub 510C-II. To nie jest inna seria, lecz generacja z MAZATROL Matrix z lat mniej więcej 2006–2010.
- VCN-430A / VCN-530C — kompaktowe wielkości z wrzecionem 12 000 obr./min, w wariancie HS z 18 000 obr./min
- VCN-500 / VCN-600 / VCN-700 — większe stoły do 1 500 × 700 mm z wrzecionem 15 000 obr./min
- VC NEXUS 410A / 510C — poprzednia generacja ze sterowaniem Matrix, często spotykana na rynku wtórnym
Która generacja Mazatrol jest zabudowana i co to oznacza?
Przy zakupie maszyny używanej sterowanie decyduje o wygodzie obsługi i środowisku programowania. Wszystkie generacje obsługują — obok programowania dialogowego Mazatrol — także EIA/ISO, czyli G-kod z systemu CAM.
Przypisanie sterowania do rocznika jest tylko wskazówką: zdarzają się okresy przejściowe i odmienne konfiguracje. Jakie sterowanie jest faktycznie zabudowane, podaje karta danych konkretnej maszyny.
- MAZATROL 640M — wczesne VCN i VC NEXUS, roczniki około 2006
- MAZATROL Matrix — generacja VC NEXUS II, od około 2006 do 2010
- SmoothG — obecne VCN-430A, 530C, 500, 600 i 700 z obsługą dotykową
- SmoothEz — podstawowe sterowanie siostrzanej serii VCE
- SmoothC — kompaktowe VC PRIMOS
VCN, VCE czy VC PRIMOS: która seria pasuje do jakiej produkcji?
VCN to seria główna ze SmoothG, magazynem na 30 pozycji i szybkim posuwem 42 m/min. Pasuje, gdy obrabiają Państwo stal i żeliwo na równi z aluminium, a potrzebny jest stół od 900 do 1 500 mm.
VCE to podstawowa klasa Mazak ze SmoothEz: 12 000 obr./min i 18,5 kW, szybki posuw 36 m/min, magazyn na 30 lub 48 pozycji. Stoły mają wymiary 1 050 × 500 i 1 300 × 600 mm. Opłaca się, gdy cena liczy się bardziej niż ostatnie procenty dynamiki.
VC PRIMOS 400L to kompaktowa maszyna do małych części w dużych seriach. Mazak podaje oprawkę BT-30 (opcjonalnie BBT30 lub HSK-A50), 12 000 obr./min seryjnie i 20 000 obr./min jako opcję. Magazyn ma 14 pozycji (opcjonalnie 19 lub 21), a szybki posuw wynosi 60 m/min.
Która wielkość pasuje do Państwa detalu?
Wybór zależy nie tyle od numeru modelu, ile od pięciu punktów. Są to wymiary stołu i przesuwy, prędkość obrotowa wrzeciona i oprawka narzędziowa, pojemność magazynu, czwarta oś oraz generacja sterowania. Wielkość maszyny rośnie wraz z numerem — Mazak podaje następujące stoły:
| Wielkość | Wymiary stołu wg Mazak | Przesuw w osi X |
|---|---|---|
| VCN-430A | 900 × 430 mm | 560 mm |
| VCN-500 | 1 050 × 500 mm | 800 mm |
| VCN-530C | 1 300 × 550 mm | 1 050 mm |
| VCN-600 | 1 300 × 600 mm | 1 050 mm |
| VCN-700 | 1 500 × 700 mm | 1 300 mm |
Przez lata przez nasze ręce przeszły VCN ze wszystkich generacji: VC NEXUS 410A i 510C z Matrix, VCN 510 HS z 640M, VCN-430A i VCN-530C ze SmoothG, a do tego VC PRIMOS. Konkretne wartości każdej dostępnej maszyny znajdą Państwo na liście powyżej i na podstronie danej maszyny.
Najczęstsze pytania o Mazak VCN
W jakim stanie są używane VCN i jak jest to sprawdzane?
Każda maszyna jest przed sprzedażą sprawdzana i dokumentowana przez naszych własnych techników. Kontroli podlegają wrzeciono, prowadnice i śruby kulowe, zmieniacz narzędzi oraz sterowanie. Do tego dochodzą godziny pracy, o ile da się je odczytać, oraz zakres dostępnego osprzętu i narzędzi. Przy VCN warto dokładnie przyjrzeć się łożyskom wrzeciona i zmieniaczowi narzędzi. Oba te zespoły są najbardziej obciążone w ruchu ciągłym. Oględziny maszyny pod napięciem są możliwe po uzgodnieniu.
Jaka rękojmia obowiązuje przy zakupie maszyny używanej?
Sprzedajemy w obrocie B2B. Zakres odpowiedzialności za wady fizyczne jest wyraźnie uregulowany w umowie kupna. Widzą go więc Państwo przed podpisem, a nie dopiero po dostawie. Wcześniej otrzymują Państwo raport stanu i dokumentację kontrolną, na życzenie z oględzinami pod napięciem. Jakie zobowiązania co do działania przy przekazaniu, uruchomieniu i ewentualnych poprawkach są możliwe, ustalamy osobno dla każdej maszyny. Prosimy poruszyć to przed zamówieniem, aby znalazło się na piśmie w ofercie.
Jakie sterowanie Mazatrol jest zabudowane i co to oznacza dla programowania?
To zależy od rocznika: wczesne VCN i VC NEXUS pracują z MAZATROL 640M, generacja NEXUS II z Matrix, a obecne VCN-430A, 530C, 500, 600 i 700 ze SmoothG. Każda z tych generacji przetwarza zarówno programy dialogowe Mazatrol, jak i EIA/ISO. Jakie sterowanie i jaka wersja oprogramowania są faktycznie zabudowane, sprawdzamy indywidualnie dla każdej maszyny i podajemy w ofercie.
Czy VCN jest dostępna z czwartą osią lub zmieniaczem palet?
Mazak podaje dla VCN sterowanie symultaniczne do czterech osi; stół obrotowy NC jako czwarta oś jest opcją. Dla niektórych wielkości katalog producenta wymienia ponadto dwupaletowy zmieniacz palet. Czy konkretna maszyna używana jest tak wyposażona, wynika z jej karty danych — podajemy to w ofercie.
Ile kosztuje używana Mazak VCN?
Na rynku maszyn używanych nie ma ceny katalogowej. O cenie decydują rocznik, generacja sterowania, godziny pracy, stan wrzeciona i prowadnic oraz wyposażenie. Czwarta oś, pojemność magazynu i sonda pomiarowa wyraźnie przekładają się na kwotę. Cenę podajemy na zapytanie, na piśmie i z kartą danych, aby mogli ją Państwo porównać.
Co, gdy akurat nie ma odpowiedniej VCN na stanie?
Wtedy przyjmujemy zapytanie o maszynę: wielkość, generacja sterowania, pożądane wyposażenie i przedział roczników. Gdy tylko odpowiednia VCN stanie się dostępna, odzywamy się z kartą danych i zdjęciami. Maszyna może pochodzić z naszego stanu magazynowego lub z naszej światowej sieci.
Pięć kroków do odpowiedniej maszyny Mazak VCN
- 1Zapytanie
Telefon lub formularz: detal, materiał i potrzebne wyposażenie wystarczą na początek.
- 2Karta danych i zdjęcia
Otrzymują Państwo kartę danych, zdjęcia i raport stanu pasujących maszyn z magazynu.
- 3Oględziny
Po uzgodnieniu oglądają Państwo maszynę pod napięciem, u nas lub u poprzedniego właściciela.
- 4Oferta
Cena, zakres odpowiedzialności za wady i termin dostawy są zapisane w ofercie.
- 5Transport i uruchomienie
Demontaż, transport, ustawienie i uruchomienie ze szkoleniem — wszystko z jednej ręki.
Brak odpowiedniej Mazak VCN? Powiedz nam, czego szukasz – skontaktujemy się, gdy tylko pasująca maszyna będzie dostępna.
Pozostałe serie
Handlujemy również tymi seriami Mazak — a na zapytanie każdą inną.
Znajdź odpowiednią VCN
Prosimy zadzwonić lub przesłać nam przez formularz krótki opis przedmiotu obrabianego. Na początek wystarczą wymiary, materiał i informacja, czy potrzebna jest czwarta oś. Całą resztę, czyli wymiary stołu, liczbę miejsc narzędziowych i znaną Państwa zespołowi generację Mazatrol, ustalimy telefonicznie.
Otrzymają Państwo kartę danych, zdjęcia i raport stanu pasujących maszyn z naszego stanu magazynowego. Jeśli poszukiwanego modelu akurat nie ma, uruchomimy zapytanie o maszynę w naszej światowej sieci.
TÖRNER jest niezależnym dealerem używanych obrabiarek i nie pozostaje w żadnych powiązaniach handlowych z Yamazaki Mazak Corporation. Mazak, VCN i MAZATROL są znakami towarowymi Yamazaki Mazak Corporation i są tu używane wyłącznie do opisu oferowanych maszyn.


